مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» ضربه مغزی، علایم و درمان آن

ضربه مغزی، علایم و درمان آن

ضربه مغزی شامل هرگونه ضربه ای است که به سر و تمامی بخش های بیرون و درونی آن وارد شود. به گفته دکتر محمد صمدیان استاد برتر جراحی مغز و اعصاب در کلینیک جامع قاعده جمجمه و هیپوفیز ایران، علت اصلی ضربه مغزی ناشی از شوک های مکانیکی و جابجایی شدید سر، گردن و شانه ها است که منجر به جابجایی بخش های داخلی مغز، فشردگی، کوفتگی و برخورد با جمجمه و یا پارگی و خونریزی مغزی است. ضربه مغزی یک فوریت جراحی مغز و اعصاب بوده و در صورت عدم رسیدگی سریع ممکن است حتی منجر به فلج و یا مرگ مصدوم شود. طبق نظر دکتر محمد صمدیان در صورت مداوای به موقع ضربه مغزی، طرف مدت کوتاهی بهبودی ضربه مغزی حاصل شده و بیمار می تواند همچون گذشته به زندگی عادی خود بازگردد.

 

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی عبارتی بسیار گسترده است که توصیف کننده انواع آسیب ها به پوست سر، جمجمه، مغز، و بافت های عروق خونی درون سر می باشد. به گفته دکتر محمد صمدیان برترین جراح مغز و اعصاب تهران در کلینیک قاعده جمجمه و هیپوفیز ایران ضربه مغزی در دسته آسیب های تروماتیک مغزی (TBI) قرار دارد که به واسطه فشار و تکان مکانیکی شدید به سر، گردن و بالاتنه (کتف ها) به وجود می آید.

ضربه مغزی رایجترین عامل آسیب به بافت مغز بوده و اصلی‌ترین عامل معلولیت و یا حتی خدای ناکرده مرگ بزرگسالان است. انواع معروف آسیب‌های منجر به ضربه مغزی شامل التهاب بافت ها سر و جمجمه و مغز، انواع شکستگی جمجمه، خونریزی مغزی، و تخریب گسترده آکسونهای مغزی هستند. طیف وسیعی از حوادث از سوانح ورزشی، و افتادن تا تصادفات رانندگی می توانند منجر به بروز ضربه مغزی شوند.

عوارض ضربه مغزی چیست؟

عوارض ضربه مغزی خفیف عبارتند از:

·        ورم در محل ضربه

·        تحریک پذیری

·        بریدگی مختصر در پوست سر

·        اغتشاش شعور

·        سردرد

·        سرگیجه

·       حساسیت به نور و یا صدا

·        خواب آلودگی

·        مشکلات تعادلی

·       مشکلات بینایی

·        حالت تهوع و استفراغ

·        ضعف و خستگی


 

عوارض ضربه مغزی متوسط تا شدید عبارتند از:

·        بیهوشی

·        ضعف یک طرفه بدن

·        سردردهای شدید پایدار

·        تعریق شدید

·        حالت تهوع و استفراغ مکرر

·        رنگ پریدگی پوست

·        فراموشی

·        تشنج

·        مشکلات تکلم

·        تغییرات رفتاری

·        مشکلات راه رفتن

·        تحریک پذیری

·        خروج خون یا مایع مغزی نخاعی از گوش یا بینی

·        کما

·        تنگی تنها یک مردمک در برابر نور

·        قفل شدگی عصبی

·        بریدگی / زخم عمیق بر پوست سر

 

 

ضربه مغزی در اثر تصادف

عامل اصلی ضربه مغزی در انسان تصادفات و سوانح رانندگی هستند. مواردی همچون تصادف خودروها با یکدیگر، یا با موتور، دوچرخه و یا حتی عابر پیاده، ممکن است ضربه مغزی ایجاد شود. به نظر دکتر محمد صمدیان استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی تهران، رعایت نکات ایمنی راهنمایی و رانندگی یکی از موارد بسیار مهم برای کاهش ضربه های مغزی ناشی از تصادف هستند.

بستن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان خودروها، استفاده از کلاه های ایمنی برای موتورسواران و دوچرخه سواران، رعایت حق تقدم در عبور از خیابان ها، استفاده افراد پیاده از پل های هوایی تا جای ممکن و عبور عابران از خط عابر تنها هنگام قرمز بودن چراغ راهنمایی برای رانندگان، ساده ترین و ایمن ترین شیوه های کاهش ضربه های مغزی ناشی از تصادف با وسایل نقلیه هستند.ضربه مغزی در کودکان

احتمال بروز ضربه مغزی در کودکان زیاد است. در عین حال خطر ضربه مغزی برای کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان می باشد. زیرا کودکان نمی توانند به درستی و راحتی بزرگسالان علایم و عوارض خود را تشخیص داده و بیان نمایند. به همین دلیل والدین باید به طور مداوم به معاینه بدنی کودکان خود پرداخته و با دیدن کوچکترین علایم جسمانی و یا تغییرات رفتاری به جراح مغز و اعصاب مراجعه نمایند.

عامل اصلی ایجاد ضربه مغزی شوک و تکان شدید به ناحیه سر، گردن و بالاتنه است. ضربه مغزی در کودکان معمولاً شامل افتاد از درخت، پله، وسایل بازی، صندلی، و یا تخت خواب است. گاهی اوقات نیز در محیط های ورزشی بدلیل برخورد با یکدیگر ضربه مغزی ایجاد می‌شود.


 

عمل جراحی ضربه مغزی

درمان ضربه مغزی بستگی به میزان، وسعت و شدت آسیب وارده به سر فرد مصدوم دارد. در عین حال به گفته دکتر محمد صمدیان جراح برجسته مغز و اعصاب کلینیک قاعده جمجمه و هیپوفیز ایران، با توجه به علایم، سن، و سلامت عمومی فرد روش درمان ضربه مغزی فرق خواهد کرد.

در صورتی که ضربه مغزی منجر به شکستگی، بریدگی، کوفتگی، خونریزی و آسیب های وسیع به ساختارهای سر و مغز شده باشد، لازم است عمل جراحی ضربه مغزی انجام شود. دکتر محمد صمدیان از تکنیکهای متعددی با نوروآندوسکوپ، میکروسکوپ و جراحی ترمیمی برای مداوای ضربه مغزی استفاده می نمایند.


رژیم غذایی بیماران ضربه مغزی

برای بهبود سریعتر ضربه مغزی لازم است رژیم غذایی زیر را رعایت کنید:

·        افزایش مصرف سبزیجات و میوه

·        کاهش حداکثری مصرف چربی

·        مواد کاهنده فشار خون

·        نوشیدن آب فراوان

·        کاهش مصرف پروتئین حیوانی

·        حذف قند، الکل، سیگار، کافئین و تئین

·        مصرف چربی های غیر اشباع

·        مصرف اومگا3

·        مصرف روی (زینک)، آهن، منیزیم، منگنز، مس، و سلنویم

·        مصرف کولین

·        مصرف کراتین

·        مصرف خانواده ویتامین ب

به یاد داشته باشید ترکیبات الکلی، دخانیات و هرگونه مواد (مخدر، کند کننده، تند کننده، توهم زا و...) به شدت خطرناک بوده و ممکن است با عود ضربه مغزی منجر به مرگ شوند.بهترین دکتر برای ضربه مغزی

به گفته دکتر محمد صمدیان استاد برتر جراحی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی، تمامی جراحان مغز و اعصاب ایران در دوره های تحصیلی و آموزشی خود تحت نظر اساتید بهترین تکنیک های درمانی ضربه مغزی را می آموزند. بنابراین، تنها مسئله مهم برای بیمار شما، دسترسی سریع به جراح مغز و اعصاب و میزان تجربه عملی او است. تشخیص درست عامل کلیدی درمان مناسب ضربه مغزی است. در صورت مراجعه به کلینیک قاعده جمجمه و هیپوفیز ایران، دکتر محمد صمدیان و همکارانشان با بهره‌گیری از بهترین و جدیدترین تجهیزات و دانش علمی روز مغز و اعصاب شما را در تمامی مراحل تشخیص تا درمان ضربه مغزی همراهی خواهند کرد. کلیه تعرفه ها نیز بر اساس حداقل نرخ‌های مصوب دولت و نظام پزشکی محاسبه می‌شوند.


راه های ارتباطی با کلینیک جامع قاعده جمجمه و هیپوفیز ایران

آدرس : خیابان ولی عصر - سه راه توانیر - روبروی بیمارستان دی (دوم گاندی) ساختمان پزشکان آریا، طبقه 3، واحد 8

تلفن: 02188654208 - 02188672138

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه اینستاگرام دکتر صمدیان مراجعه فرمایید.جشنواره به مدرسه بر می‌گردیم - دیجی کالا
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده